Fit Perełki na Targach ESP w Krakowie

W dniach 17, 18 lutego w Krakowie miały miejsce Targi ESP oraz Debiuty kulturystyczne PZKFiTS. Oprócz atrakcji, którą było oglądanie zawodów – tym razem z boku, buszowałam pomiędzy stoiskami w poszukiwaniu produktów, które mają szansę zawojować rynek lub przynajmniej wniosą coś nowego.

Ostatni mój wpis tego typu dotyczył lodów Whoopy Whey, które nadal trwają na rynku i mam wrażenie, że świetnie sobie radzą otwierając się na inne miasta, produkty (ostatnio weszły żelki bez cukru) oraz smaki.

 

Moją uwagę zwróciły 4 stoiska. Pierwszym z nich były produkty z Rokitnika i to bardzo wszelakie: mus, suszone liście, ekstrakt z soku czy olej z pestek. Na Facebooku do znalezienia jako „Rokitnik i przyjaciele„. Są to produkty w 100% naturalne bez żadnych dodatków typu: cukier, konserwanty, zagęszczacze. „Złoto z rokitnika” to przetarte owoce rokitnika (razem z pestką), z których w niskiej temperaturze (32 stopnie) i przy obniżonym ciśnieniu odparowano wodę (zagęszczając je), zachowując przy tym wszystkie właściwości świeżych owoców. Rokitnik to niezwykła roślina zawierająca w sobie ponad 190 czynnych biologicznie składników w tym:

  • witaminy A, B, C, D, E, K, P (w tym B 12),
  • 18 aminokwasów (w tym wszystkie egzogenne),
  • 24 mikroelementy,
  • 22 kwasy tłuszczowe (omega 3, 6, 9 i najważniejszy omega 7),
  • 36 typów flawonoidów,
  • 42 typy lipidów,
  • fenole,
  • antyoksydanty,
  • serotonina – hormon szczęścia (oraz tryptofan).

O sile antyoksydacyjnej 70000 punktów w skali ORAC w 100 g, zawartość OMEGA 7.

Rokitnik dzięki działaniu antyoksydacyjnym powinien pojawić się w diecie osób dla których wysiłek fizyczny jest sposobem na życie. Może być doskonałą alternatywą dla wszelkiego rodzaju preparatów tego typu wymyślonych w laboratoriach. Warto zaznaczyć, że oprócz antyoksydantów rokitnik to najbogatsze roślinne źródło kwasu Omega 7. Substancji, której kluczowym działaniem jest regeneracja błon śluzowych. Ponadto reguluje poziom cukru (wraz z chromem, którego w rokitniku jest spora ilość), poziom cholesterolu, zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny. Rokitnik zapewnia zastrzyk kompletnego białkaposiada cały zestaw aminokwasów, jakie musimy dostarczyć z pożywieniem. Dodatkowo serotonina która występuje w tym owocu silnie działa na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, trzewi, mózgu, nerek, płuc – przyspiesza też regenerację. Zwiększa perystaltykę jelita cienkiego, hamuje motorykę żołądka i jelita grubego, a także zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo serotonina wpływa na rodzaj przyjmowanego pokarmu. Hamuje apetyt po spożyciu węglowodanów, zaś pobudza go po spożyciu produktów białkowych. Najcenniejszym wnioskiem dla ludzi aktywnych fizycznie może być informacja mówiąca o tym, że istnieje owoc, który ma MOC REGENERACJI porównywalną do preparatów będących wytworem laboratoriów.

 

 

Kolejnym produktem, który zwrócił moją uwagę to masło sklarowane firmy Palce Lizać. Jest to spore ułatwienie dla fanów kuloodpornej kawy, o której pisałam niejednokrotnie. Duża zaletą tego produktu jest to, że wszystko jest zamknięte w jednym słoiczku. Będzie to sporym ułatwieniem dla osób niemających czasu biegać po kuchni za ulubionymi przyprawami do kawy. W wersji podstawowej jest 100% tłuszczu – sklarowanego masła ghee. Ponadto jest wersja na ostro z indyjskim chilli oraz opcja z wanilią w towarzystwie kardamonu i cynamonu, jak również  z domieszką oleju kokosowego nierafinowanego.

 

 

 

Następne stoisko, które mnie zainteresowało to produkty firmy Pierre Baguette, która na co dzień zajmuje się dystrybucją pieczywa na stacjach benzynowych, w kawiarniach oraz do największych sieci spożywczych. Teraz uruchomili drugi filar – bardziej Fit, a dokładnie B:Fit. Na wstępnie oferują bardzo bogaty wybór produktów: smoothie, sałatki, dania, batony owocowo-proteinowe, desery – ciasta, np. z białej fasoli (jednak te należny traktować jako cheat meal, ponieważ słodzone są cukrem). Produkty są smaczne, ładnie i bezpiecznie zapakowane i jeżeli wejdą na stacje benzynowe, fit catering będzie jeszcze bardziej dostępniejszy, przez co może to się odbić na cateringach dostarczających jedzenie „pod drzwi”.

 

 

 

 

 

Ostatnią pozycją jest chyba najsilniej stojąca firma od wyżej wymienionych, ponieważ o niej jest już coraz głośniej – produkty z firmy Light Sugar. Konkretnie chodzi o szeroki wybór czekolad proteinowych, słodzonych erytrytolem, z niską zawartością węglowodanów. Natomiast z dodatkiem oleju kokosowego i odżywki białkowej. W ofercie mają następujące smaki: Rizisowska, Łaciata Krowa, Chałwowa, Nutelova, Biała z masłem orzechowym, Mleczna z bakaliami, Kokorello, Pistacja z żurawiną, Biała z orzechami, Miała malinowa, Bantova, Ferelova oraz ciasteczkowa.

 

 

Podsumowując – rynek fit żywieniowy rozwija się z roku na rok oraz z targów na targi. Nie da się ukryć, że świadomość ludzi jest większa, skoro rośnie zapotrzebowanie na tego typu produkty. Nadal wiodą prym produkty, które wyciągają z natury to, co najlepsze, łakocie bez cukru oraz „gotowce”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twój komentarz:

Twoje imię: